Zhotovujeme dřevník svépomocí


Také patříte k lidem, kteří mají pozitivní vztah k přírodě a nevyhovuje jim typický městský život? Jestliže jste dosud bydleli v městském bytě a máte nyní možnost přestěhovat se na venkov, kromě příjemnějšího prostředí to může mít zásadní výhodu i v tom, že tu ušetříte za vytápění. V porovnání s městskou centrální kotelnou na zemní plyn je topení dřevem ve vlastním krbu nesrovnatelné jak z hlediska komfortu (včetně vůně dřeva), tak i finančního profitu. Dřevo lze také sbírat v lese a dáte-li si tu práci, můžete tímto způsobem ušetřit i několik tisíc korun rok co rok.

dřevěné letokruhy

Palivové dřevo se však musí někde skladovat. Někteří to provádí tak, že jej vyskládají podél domovní fasády, což sice vypadá efektně, ale může to lákat některé zloděje a navíc tu dřevo snadno nasákne vodu a vlhkost a může začít i plesnivět a rozkládat se dřevokaznou houbou. Mnohem lepší řešení je vlastní dřevník.

palivové dřevo

Výstavbu dřevníku můžete zahájit na výhodném místě, například využít jedné ze stěn domu nebo garáže a dřevník k ní jen přistavět. Na zděnou stěnu nejprve přišroubujete stropní nosný trám, o který bude opřená střešní krytina, například latě pobité kanadským šindelem, a na základový betonový obvodový věnec připevníte nosnou obvodovou konstrukci z trámků. K montáži trámoví budou zapotřebí konstrukční vruty do dřeva, nejlépe z nerezové oceli, přičemž závěr stavby bude pak patřit vodorovným latím, které budete pokládat přes sebe, pod mírným úhlem, čímž docílíte efektního prostorového vjemu. Nezapomeňte také na vstupní dveře, které se budou otevírat směrem ven, což je logické, když bude vnitřní prostor prakticky celý zaplněn palivovým dřevem.

Jakmile opatříte latě a trámky z masivního dřeva patřičnou okrasnou lazurou, například v dekoru třešeň nebo olše, bude váš dřevník natolik atraktivní stavbou, že možná inspiruje vaše sousedy k podobné stavbě.