Seznamte své ratolesti s nástrojem zvaným vrták HSS


Vrták HSS je výrobek, který zná téměř každý dospělý člověk, a také mnoho dětí. HSS je označení rychlořezné nástrojové oceli třídy 19, což sice znají jen strojaři, nicméně i vy byste mohli mít povědomí o tom, že existuje ocel speciálního složení, která po určité tepelné úpravě (kalení a popouštení) docílí schopnosti obrábět taktéž ocel. Že ocel obrábí ocel, je sice paradox, ale funguje to, a to je podstatné. Můžete se o tom přesvědčit i sami, a to velmi jednoduše. A mohli bychom to pojmout docela velkoryse.

vrtání do kovu

Postavte s dětmi dřevěný plot

Líbí se vám dřevěné ploty? A řešíte v současné době, nebo budete řešit v brzké budoucnosti výstavbu oplocení kolem vašeho domu nebo chaty? Pak byste mohli vsadit na dřevěný plůtek. Zvládnete to sami, maximálně si necháte provést od profesionálů výkopové práce a betonování základového soklu se zabetonovanými ocelovými sloupky. Jakmile bude toto hotové, můžete přikročit k samotné výstavbě. Mezi sloupky natáhnete vodorovné latě ze dřeva nebo z ocelových profilů L nebo U a na ně pak budete přikládat jednotlivé dřevěné latě. Jednu po druhé buď připevníte nerezovými vruty, anebo ocelovými šrouby se závitem. Budete k tomu potřebovat jak závitník, tak samozřejmě i elektrickou vrtačku a zmiňovaný HSS vrták.

vrtací nástroje

Vrtáky jsou natolik jednoduché nástroje pro samotné obrábění oceli nebo dřeva, případně i kamene či betonu, že s nimi mohou pracovat i starší děti. Ukážete jim, jak se vrták upíná do sklíčidla, jak se důlčíkem označí vrtaný otvor, a jak se pak s citem tlačí na nástroj pomocí vrtačky. A možná, že si vaše děti tuto činnost oblíbí natolik, že budou chtít do strojařiny proniknout hlouběji a stanou se z nich profesionálové v oboru, kteří budou vrtat obrobky na sloupových vrtačkách, a později pracovat na CNC strojích, anebo dokonce figurovat jako konstruktéři nebo technologové či přípraváři výroby.