Koberce se čistí ve firmách i v domácnostech


Firemní koberce

Koberce instalované v obchodech, na sportovištích, na úřadech, v divadlech, v kinech, v muzeích či galeriích a v dalších veřejných prostorách bývají zatěžované extrémní silou v přímém kontaktu s obuví. Zpravidla se jedná o tkané běhouny nebo zátěžové modely a zde se také musí počítat s tím, že se mezi vlákna zanese mnoho nečistot. Nemůžete zkrátka po lidech chtít, aby se tu vyzouvali a chodili bosí, jedinou výjimkou jsou snad jen čajovny, kde je zvykem usedat na polštářky a koberečky.

bílý koberec

Pouhé vysávání koberců sáčkovými vysavači nezvládne zbavit plochu veškerých nečistot, je to podobné, jako kdybyste si zašpinili tričko při práci na zahradě hlínou a namísto praní v pračce jej pouze vyklepali a znovu navlékli na sebe. To bychom mohli rovnou namísto praní v pračce jednoduše své oblečení vysávat, což by bylo rychlejší i úspornější.

modrý koberec

Koberce, po jejichž povrchu se chodí v botách, je nutné alespoň občas podrobit důkladnému čisticímu procesu speciálním čisticím strojem, většinou na mokrý způsob, kdy se čisticí proces podobá praní oblečení v pračce. Koberec je také textilie, a nelze-li jej přímo vsunout do pracího bubnu automatické pračky kvůli jeho velikosti, je čisticí stroj jediným vhodným ekvivalentem.

Koberce v domácnosti

Poněkud odlišný způsob znečištění se týká domácností. Tam se pochopitelně přezouváme a obvykle chodíme po koberci bosí nebo v ponožkách či silonových punčochách, a tak tam sice nezanášíme nečistotu z podrážek, ale zas se tu usazují bakterie spolu s potem, který na ponožkách nebo bosých nohách mezi kobercová vlákna roztíráme.

V domácnostech nebývají tak silně znečištěné koberce, spíše jen vyšlapané cestičky, ale o to více tu koberce zapáchají odérem, připomínajícím nemyté bosé nohy. Čisticí stroje si při čištění koberců v Praze 6 Modrý žralok ale poradí jak se špínou, tak i s tímto typickým zápachem.