Stavíme na zahradě bazén


Věnujte více času projektové dokumentaci – kdo se rozhoduje o výstavbě zahradního bazénu, a nejde zrovna o nádrž nadzemní, kterou vždy po ukončení koupací sezóny vypustíte, sbalíte a uklidíte do garáže, měl by věnovat dostatek času přípravným pracím a samotnému projektu bazénu. V první řadě se důkladně rozmyslete, kde bude bazén stát, jsou známy případy, že se například majitel nemovitosti rozhodl umístit bazén až na konec zahrady do rohu parcely, krytý zídkou, ale jakmile byl bazén hotov a došlo na první koupel, uvědomil si, že zídka natolik stíní slunečním paprskům, že je vodní hladina neustále zakryta stínem, a není možné využít jedné z hlavních výhod koupání – slunce nad hlavou.

instalatérské rozvody

Zároveň si ujasněte, jak bude bazén velký, a k čemu bude sloužit. Někomu vyhovuje větší hloubka, jiný dává přednost mělké nádrži, někde uplatníte vstup do vody z betonových pozvolných schůdků, jinde se hodí spíše schůdky kovové a strmé. A někde dobře vypadá bazén s přelivem, ale někomu přeliv vůbec nevyhovuje.

voda v bazénu

Technologická šachta

Každý bazén by měl být vybaven příslušenstvím, kam patří zejména bazénová filtrace, ohřev vody, dezinfekce pomocí solinátoru nebo UV lampy a bazénový vysavač. Veškeré tyto technické vymoženosti by měly být ukryty v technologické šachtě, pod zemí, aby jednak nehyzdily okolí, a zároveň se postaraly o vaši bezpečnost a zabránily úrazu elektrickým proudem. Součástí šachet také bývá přívod vody a ta je tam dopravována pomocí tlakových hadic nebo potrubí z neměkčeného PVC. PVC je velmi odolný, pevný a bezpečný materiál pro rozvody pitné vody a osvědčil se v terénu již po dobu mnoha let. Patří sem například PVC-U SCH 40 redukce, T-kusy, spojky, tvarovky, mufny, kolena, šroubení a ventily. Přivedení vody do bazénu můžete realizovat svépomocí, ale pokud nejste zdatnými kutily nebo odborníky v oboru, doporučujeme instalaci nechat provést instalatérskou firmou.