A nezapomeňte doma sluneční polarizační brýle


Představte si, že jste právě usedli na jízdní kolo, a vydali se na dobrodružnou jízdu po silnici a následně po lesních pěšinách, například na Třeboňsku. Jsou tu pro cyklisty přímo fantastické terény a jsou vhodné i pro začátečníky a rodiny s dětmi, protože se moc nenadřete, jelikož trasa vede převážně vždy po rovině. Současně s vámi usedá za volant svého vozu muž, který bydlí v nedaleké obci, a chystá se zajet na nákup do supermarketu. Je trochu roztržitý a zapomněl doma i sluneční brýle pánské polarizační, které jsou významným bezpečnostním prvkem proti odrazu slunečních paprsků na mokré, deštěm zmáčené silnici.

polarizační brýle

Oba dva se vydáváte na cestu a zatímco on na brýle zapomněl, vy vůbec nevíte, že existují. Na trase vás vzápětí zastihne krátká přeháňka a vzápětí vyjde zpoza mraků Slunce a osvítí v plné razanci zemský povrch. Záření, dopadající do kaluží a na lesklou mokrou plochu, vytvoří něco jako zrcadlový efekt, a natolik vás oslní, že vás světlo bodá do očí a musíte zastavit. Jenže v tu chvíli jede za vámi řidič, co doma ty brýle zapomněl, a bude oslněný spolu s vámi. Vás si při okraji silnice vůbec nevšimne, a nežli stačí zareagovat, srazí vás do příkopu, a pak už následuje přivolání sanitky, operační zákrok, pobyt na Jednotce intenzivní péče a doživotní následky.

sluneční brýle v písku

Zdánlivá hloupost, obyčejné brýle, ale mohly vám zachránit strádání a utrpení a řidiči vozidla trestní stíhání za těžké ublížení na zdraví způsobené nedbalostí.

Takových momentů se v životě lidí přihodí celá řada a uvedli jsme tu jen jeden názorný příklad, sice dotažený do extrému, ale ne vždy budete mít takové štěstí, že se zrovna nic nestane. Být prozíravý a předvídat a také nezapomínat na důležité vybavení pro řidiče, ať už motorových vozidel nebo jízdních kol, se zkrátka vyplácí. Asi jako dávat si pozor na to, jak sestavujeme jídelníček, abychom předcházeli civilizačním chorobám.